Naj kapucinke ne bodo samo okras na vašem vrtu.
Kapucinka izvira iz Južne Amerike in je poleti, pa vse do prve slane čudovit okras na vrtu, balkonu ali ograji. Ni zahtevna za gojenje in potrebuje za svojo rast sončno ali delno sončno lego. Pred različnimi škodljivci ščiti svoje »sosede«.
Listi in cvetovi vsebujejo velike količine gorčičnih olj, ki jim dajejo pikanten, poprast okus in se sprostijo, ko rastlino zdrobimo, ali jo žvečimo. Ista olja najdemo v semenih gorčice, korenu hrena in korenu wasabi hrena.
Gorčična olja imajo aktivne antibiotične, protiglivične, protivirusne in antibakterijske lastnosti, zaradi česar so kapucinke naravni pripomoček za vse, od kožnih okužb do sinusnih prehladov. Listi so bogati tudi z vitaminom C in železom, antociani v rdečih in oranžnih cvetovih pa so zelo antioksidantni.
Liste in cvetove je najbolje nabirati tik pred uporabo, ker hitro ovenijo ali zgnijejo, semena pa pustimo, da se lepo razvijejo. Nekaj semen posušimo in shranimo za naslednje leto, ostala semena bomo vložili v kozarčke.
Slastni pesto:
Potrebujemo:
– 100 g listov kapucink in/ali cvetov
– 160 ml oljčnega olja
– 3 stroke česna
– 70 g mletih mandljev (ali orehov)
– 70 g ribanega parmezana
– sol
Naberite polno košarico svežih, zdravih listov in jih dobro operite ter posušite.
Vse sestavine stresite v mešalnik in jih mešajte dokler zmes ni gladka. Če so vam ti okusi med ljubšimi, pa po želji dodajte še mandljev in parmezana.
Pesto postrezite takoj, ali pa ga v kozarčku za nekaj dni shranite v hladilniku.
Ko se bo začela jesen in preden bodo rastline začele izgubljati živahnost svojih barv, naberite liste kapucink, jih dobro operite in posušite, potem pa jih shranite v zamrzovalniku. Tako si boste po želji, do pomladi, lahko kadarkoli pripravili slastni pesto.
Vložena semena kapucink (pravijo jim tudi kapre za reveže)
Postopek je izredno enostaven, samo nekoliko načrtovanja je potrebnega, ker je semena potrebno predhodno (48 ur) namočiti v slanici.
S tem receptom boste »napolnili« en kozarček, lahko pa ga po želji prilagodite, odvisno od tega, koliko semen vam bo uspelo nabrati.
– 200g svežih semen kapucink
– 1 zvrhana jedilna žlica soli
– 200 ml belega vinskega kisa
– 1 čajna žlička sladkorja
– lovorjev list
Semenom kapucink odstranite umazanijo in jih dobro operite v hladni vodi. Seme položite v skledo in dolijte toliko hladne vode, da so semena pokrita. Dodajte sol in mešajte dokler se sol ne raztopi. Tako jih pustite počivati 48 ur na sobni temperaturi. Ta proces bo sprostil pekoč poprast okus. Se pa tako kot pri pripravi oliv tukaj sproščajo ne prav prijetne vonjave, zato jih raje postavite ven v senco in skledo pokrijte z gazo ali kakšno podobno tkanino.
Seme operite v hladni vodi, da odstranite sol, nato pa ga stresite v steriliziran steklen kozarček.
Kis in sladkor dajte v posodo za kuhanje in segrejte do vretja, potem pa pri nizkem ognju mešajte, dokler se sladkor ne raztopi.
Seme v kozarčkih previdno prelijte s pripravljeno mešanico kisa in sladkorja. Pazite, da so vsa semena pokrita s tekočino. Dodajte lovorjev list.
Pustite, da se ohladi, potem pa na kozarčke privijte pokrove. Vložena semena vam bodo v hladilniku zdržala tudi do 6 mesecev.
Ko boste semena želeli uporabiti, jih vzemite potrebno količino iz kozarčka in jih drobno nasekljajte. Dodate jih lahko v katero koli jed, kjer običajno uporabljate kapre – testenine, omake, solate, prelive….
Če ne boste uspeli naenkrat nabrati toliko semen kapucink, da bi jih bilo za cel kozarček, jih poberite kolikor jih je, očistite, operite in posušite ter jih dajte v zamrzovalnik. Ko se jih nabere dovolj in imate čas, jih odmrznite in vložite.
Dober tek!
Alma
p.s.
V primeru, da potrebujete našo strokovno pomoč, bomo zelo veseli vaših vprašanj na: info@almaidesign.si